Náš tým

Provozováním pevnostního muzea se aktuálně zabývá v roce 2020 založený Klub vojenské historie Vlašim z.s., který má aktuálně celkem 4 členy. O chod objektu se samozřejmě starají i další dobrovolníci, kteří jsou nedílnou součástí našeho týmu. Pojďme si je tedy představit:

PETR ŠVESTKA - dlouholetý badatel v oblasti vojenské historie a munice je jedním z prvních dobrovolníků, kteří se obejvili při založení muze na tvrzi Bouda v 90. letech. Velkou měrou se podílel i na vzniku a rozvoji Vojenského muzea v Králíkách (VMK) a ne málo práce je za ním vidět samozřejmě i na našem objektu. Právě on byl hlavním iniciátorem znovuotevření "osmičky" v roce 2015. Není tedy divu, že je předsedou Klubu vojenské historie Vlašim a mezi námi má přezdívku šéf Šódár.

MICHAL ŠVESTKA - Syn Petra byl vojenskou historií omámen již v útlém věku a jeho první vzpomínky se pojí rovněž z dělostřeleckou tvrzí Bouda, kde ještě jako malý kluk chodil po chodbách s petrolejovou lampou. Podobně jako Petr i Michal se podílel stovkami odpracovaných hodin na chodu VMK. Po příchodu na K-S8 se krom zvelebování  objektu našel především v provázení návštěvníků a jeho dlouhé prohlídky se stávají legendou našeho muzea!

TOMÁŠ ŠVESTKA - Druhý syn Petra má podobný příběh jako jeho brácha Michal. Se svým smyslem pro humor, zručností a šikovností se ideálně hodí do našeho týmu. Opomenout nelze ani jeho schopnosti zkušeného průvodce, který během prohlídky neopomene zmínit zajímavé technické detaily. Jeho další zálibou je také stavba modelů letadel či tanků. Zda stihne postavit vše, co nám ukazoval, tak budeme muset smeknout klobou. 

JIRKA PAÝR ml. - Přezdívaný téže Knedlík je nejmladším členem našeho týmu. I jeho stopy lze vysledovat až k Boudě, kde má první fotografii u objektu československého opevnění v hodně mladém věku. Po boku svého táty a rodiny Švestků přiložil rovněž ruku k dílu ve VMK a poté společně se svou osvědčenou partou, na kterou nedá dopustit, rozšiřuje své obzory v objektu nedaleko Červeného Potoka nejen jako průvodce, ale i jako zručný dělník, který sice občas nějáké to nářadí poškodí, ale vše nahradí svým zápalem pro věc. 

JIRKA PAÝR st. - Jeden z dalších zkušených mazáků v naší partě. Své toulky po opevnění jej přivedli podobně jako Petra na Boudu, kde se oba zapojili do vybudování muzea. Stovky hodin práce věnoval rovněž VMK. Zkušený nástrojář z firmy Sellier & Bellot při práci vyniká především svou pečlivostí a přesností. Otevřeně říká, že provázení není jeho silnou stránkou, a proto své vědomosti předává mladším členům posádky. 

MARTIN KEMPA - Další zkušený matador v našem týmu. Martin má za sebou několik bojových zkušeností z ukázek, které absolvuje nejen v legionářské uniformě, ale například i v uniformě člena 1. československého armádního sboru. Má za sebou i stovky kilometrů nachozených po pohraničním opevnění a přehled o objektech skutečně má. Při prohlídce s ním tak objevíte detaily nejen o K-S8, ale například i o okolních srubech. 

MIREK JUŘÍČEK - Z několika nevinných návštěv se nakonec vyklubalo dlouholeté přátelství, které je pravidelně utužováné během pobytů na "osmičce. Mirek společně s Martinem tvoří pardubickou odnož naší party a tak není divu, že jsou oba jak bratři. Jejich skupinové práce jsou mnohdy předmětem humorných poznámek ve stylu Pat a Mat, ale bez jejich pomoci a přitomnosti už si pobyt v malebném kraji kousek od Červeného Potoka nedovedeme představit.   

Tak to jsme prostě my! Byli jsme a budem! 

 

Kontakt

K-S 8 "U nádraží" 604 507 520, 604 630 470, 732 748 083 k-s8@seznam.cz